Creeaza-ti cont    Prima pagina  ·  Subiecte  ·  Forum  ·  Contul tau  ·  Trimite un material redactiei  ·  Topul materialelor
  Sectiuni
  Forum - informatii/locale
  • ANUNT IMPORTANT  de catre The_messenger la 16 Sep 2024, 11:22
  • ADAC vechi vs nou  de catre The_messenger la 02 Mar 2024, 13:56
  • Recomandari Vinuri  de catre tibib la 15 Feb 2024, 16:49
  • Apocalipsa financiara?  de catre tibib la 07 Jan 2024, 13:09
  • My e-auto  de catre DanD la 05 Jan 2024, 13:34
  • Filme ... in general  de catre The_messenger la 17 Dec 2023, 20:31
  • (Frequent) flyer lounge  de catre The_messenger la 19 Nov 2023, 18:24
  • Winterreifen 2008-202x  de catre The_messenger la 13 Nov 2023, 18:36
  • Twitter pe urmele Yahoo ?  de catre stefanluchian la 12 Nov 2023, 12:09
  • In atentia tuturor  de catre stefanluchian la 19 Oct 2023, 19:47
  • Drumul cu masina DE -> RO (2020 - 202x)  de catre The_messenger la 29 Sep 2023, 18:00
  • Garantie extinsa  de catre foni la 25 Jun 2023, 20:42

    [ Tineri romani in Germania ]
  • Tineri romani in Germania :: Vizualizare subiect - pentru cei nou sositi in Germania
     FAQFAQ   CautareCautare    Mesaje privateMesaje private

    pentru cei nou sositi in Germania
    Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
     
    Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect       Forumul Tineri romani in Germania -> Administrative
    Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
    Autor Mesaj
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 08 08 2004, 9:28    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    ce ar fi sa construim o rubrica Welcome, care le-ar evita noilor sositi in Germania o gramada de stress SI de erori ?

    ceva de genul http://www.connexion-francaise.com

    unde un exemplu fain este

    http://www.connexion-francaise.com/rubrique.php3?id_rubrique=11

    poate fi pe forum sau pe site (sub informatii utile de exemplu).

    Mi se pare ca pe siteurile romanesti din .de nu exista asa ceva ?
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    dcip



    Data inscrierii: Jul 01, 2002
    Locatie: Pamantul sfant al sarmei de balot

    MesajTrimis: 09 08 2004, 7:59    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    Da anony e o treaba desigur buna. Din pacate cel putin din punctul meu de vedere vine in discutie de fiecare data timpul.

    Exista niste sfaturi pentru nou veniti insa nu se refera la punctele astea. Eu "iti dau voie" icon_smile.gif daca vrei si ai timp sa creezi chiar un task force pentru a realiza asta, si iti dau chiar si drepturi administrative limitate in momentul in care vei dori sa publici. Dar din pacate mai mult de atat imi este greu sa fac.
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 09 08 2004, 9:40    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    @Cip : OK ! imi imaginam eu ca nu prea ai timp ! Dar profit sa iti amintesc ca ai promis sa te interesezi daca pe siteul/pagina consulatului ar putea fi publicate afisetele care se pot citi prin consulate.

    @All : cineva tentat sa participe la insailarea unui dosar pentru cei care isi pregatesc instalarea in Germania si nou sositi ?
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    LAUR



    Data inscrierii: Dec 30, 2003

    MesajTrimis: 09 08 2004, 14:50    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    M-as inhama ....sper ca experienta mea de un deceniu jumate aici, sa fie de folos si altor noi veniti si nu numai lor....
    Hai sa facem un plan de dezvoltare cum vrem sa organizam pasii urmatori ai proiectului .
    _________________
    [img]https://www.jumbo-officeprint.ro/images/produse/WhatsApp%20Image%202020-04-15%20at%2011.19.14%20(1).jpeg[/img]
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 09 08 2004, 15:12    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    merci Laur ! alti amatori sau sugestii de continut, organizare si restul de tralala ?
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    casti



    Data inscrierii: Jul 10, 2002

    MesajTrimis: 09 08 2004, 15:20    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    dito
    propun ca plan de inceput sa discutam offline si mai incolo sa prezentam rezultatul, evtl si ca pdf file pt download...
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    dcip



    Data inscrierii: Jul 01, 2002
    Locatie: Pamantul sfant al sarmei de balot

    MesajTrimis: 09 08 2004, 15:24    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    icon_idea.gif puteti structura informatia pe sectiuni si in cadrul lor pe capitole. asta pentru a putea folosi infrastructura deja existenta.
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 09 08 2004, 16:27    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    sectiuni:

    propuneri
    - supravietuire (cautat locuinta, cont in banca, cursuri de limba, cum sa gasesti un medic vorbitor de romana, etc)
    - administrative (de la anmeldung la steuerklarung, care sa acopere primul an)
    - tips and tricks, sau fleacurile mai putin utile dar care usureaza viata
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    LAUR



    Data inscrierii: Dec 30, 2003

    MesajTrimis: 10 08 2004, 11:38    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    anony a scris:
    sectiuni:

    propuneri
    - supravietuire (cautat locuinta, cont in banca, cursuri de limba, cum sa gasesti un medic vorbitor de romana, etc)
    - administrative (de la anmeldung la steuerklarung, care sa acopere primul an)
    - tips and tricks, sau fleacurile mai putin utile dar care usureaza viata



    Am ceva de adaugat:

    la "supravietuire" sau "administrative: magazine bune, ieftine sau scumpe etc....alimente, imbracaminte etc...
    la "administrative" : cum si unde imi inscriu masina (cind o am)

    Dupa ce am rezolvat cele de mai sus :
    -Cum imi petrec timpul liber (unde :-adrese, cu cine, preturi etc.)
    _________________
    [img]https://www.jumbo-officeprint.ro/images/produse/WhatsApp%20Image%202020-04-15%20at%2011.19.14%20(1).jpeg[/img]
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 10 08 2004, 12:25    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    tot la supravietuire: reguli privind garantiile, facturile (cit trebuie pastrate, etc.) si mai stiu eu ce.
    la tips and tricks: telefonia, siteurile ce repertoriaza ofertele cele mai interesante din diverse domenii
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    marius2677



    Data inscrierii: Jul 26, 2002
    Locatie: BRD

    MesajTrimis: 10 08 2004, 13:01    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    sfatul cel mai util .. parerea mea (c):
    Intreaba, intreaba, intreaba ... de enshpe mii de ori, in principal pe germani, sau chiar pe straini "mai vechi". Daca va puteti permite, puneti un german sa sune in locul vostru si sa vorbeasca, in locuri in care ar exista pericolul sa fiti "fraieriti" ... Oricum, inainte de a da banu' sau de a semna ceva, intrabati si la concurenta ofertantului respectiv, intrebati si cateva persoane care credeti ca ar putea avea idee / experienta, cititi un pic "pe sarma" despre subiectul respectiv.
    Si de asemenea ... trageti tare sa "rupeti" macar 2 boabe de germana ... deschide fantastic universul de intelegere ... si aici, mai mult decat oriunde, cine nu stie, plateste ... cu cat ai mai multe informatii despre un anumit subiect, cu atat mai bine va fi dpdv financiar (pana la urma majoritatea aspectelor vietii in germania pot fi reduse la bani, oder ?)
    Eu stau intr-o regiune in care aproape si babele pe strada stiu engleza ... si cu toate astea, pana si aici, accesul la informatie este infinit mai facil, cand poti intelege / vb germana.
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
    u4silviu



    Data inscrierii: Aug 04, 2004
    Locatie: Stuttgart

    MesajTrimis: 12 08 2004, 7:09    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    Salut, ideea e buna dar cred ca de fapt este o condensare a informatiei prezente in acest site. Daca stii sa cauti iti poti raspunde la mai toate intrebarile doar din forum. Stiu asta din experienta mea recenta de "boboc".
    Deci ma bag icon_wink.gif, poate e de folos pe langa exerienta lui Laur si faptul ca eu acum ma lovesc de ele problemele.
    Hai sa mai adaug si eu un topic, accesul la internet. Cum, unde, etc. Eu tocmai m-am luat nitel de gat cu T-ul mamii lor. Din germana mea si engleza lor a iesit ceva. Ma gandeam la o forma de prezentare "to do", gata de printat, si de plecat cu ea la drum.
    _________________
    Life is a gift, enjoy it!
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
    dcip



    Data inscrierii: Jul 01, 2002
    Locatie: Pamantul sfant al sarmei de balot

    MesajTrimis: 19 08 2004, 12:18    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    Ok, proiectul a prins contur.

    Sefa de proiect e doamna anony icon_smile.gif , cu aghiotant LAUR.

    Doritorii de voluntariat se pot adresa direct lui anony si ea va va spune tematicile. Cand va fi ceva gata veti vedea desigur cu totii.
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    dudu_mex



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: Oestrich-Winkel

    MesajTrimis: 19 08 2004, 14:50    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    ptr cei ca mine veniti de putin timp ar fi super
    ar trebui sa dau niste beri
    eu unul ma propun voluntar si cititor
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    adir



    Data inscrierii: Oct 28, 2002
    Locatie: Germany

    MesajTrimis: 19 08 2004, 15:34    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    o sugestie pentru cei care vor fi la manivele - aruncati-va un ochi si pe

    http://www.german-greencard.de.tf/welcome-faq/0.htm

    cred ca s-a mai publicat linkul pe aici. chiar daca se adreseaza in special GC, e aplicabil pt. orice nou-venit in DE. in plus, reinventarea rotii ia mult timp icon_smile.gif
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 19 08 2004, 15:36    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    dcip a scris:
    Ok, proiectul a prins contur.

    Sefa de proiect e doamna anony icon_smile.gif , cu aghiotant LAUR.


    asta o pun in CV icon_razz.gif
    multam de ofertele de ajutor, oameni buni.
    Dudu, daca ai o lista cu intrebari pune-o aici.

    U4silviu, tu ai dreptate dar parca e mai bine sa VEZI informatia dintr-o bucata decit sa tot sapi dupa ea pe forum icon_smile.gif icon_wink.gif
    de multe ori parerile sint impartite si....
    mai ales ca exista si riscul, deloc neglijabil, de a deveni addicted. eusa_wall.gif
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    dcip



    Data inscrierii: Jul 01, 2002
    Locatie: Pamantul sfant al sarmei de balot

    MesajTrimis: 19 08 2004, 15:57    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    adir a scris:
    o sugestie pentru cei care vor fi la manivele - aruncati-va un ochi si pe

    http://www.german-greencard.de.tf/welcome-faq/0.htm

    cred ca s-a mai publicat linkul pe aici. chiar daca se adreseaza in special GC, e aplicabil pt. orice nou-venit in DE. in plus, reinventarea rotii ia mult timp icon_smile.gif


    Yep ai mare dreptate...
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 19 08 2004, 16:10    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    dcip a scris:
    adir a scris:
    o sugestie pentru cei care vor fi la manivele - aruncati-va un ochi si pe

    http://www.german-greencard.de.tf/welcome-faq/0.htm

    cred ca s-a mai publicat linkul pe aici. chiar daca se adreseaza in special GC, e aplicabil pt. orice nou-venit in DE. in plus, reinventarea rotii ia mult timp icon_smile.gif


    Yep ai mare dreptate...


    multam mult de tot. asta ne va scuti de muulta batae de cap !
    ideea fiind tocmai de a compila nu de a reinventa roata.
    a
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    dcip



    Data inscrierii: Jul 01, 2002
    Locatie: Pamantul sfant al sarmei de balot

    MesajTrimis: 19 08 2004, 21:32    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    O singura observatie...

    ADRESE SI TEL Exista deja pe site.

    Iar numele din pacate nu se pot publica decat cu aprobarea respectivului doctor. Nu vreau sa ma lovesc de legile germane deci procedez in consecinta (doctorii nu au voie printre altele sa isi faca reclama). Sper sa intelegeti ca nu pot lua la verificat fiecare persoana care ar face parte dintr-o asemenea lista.

    Va multumesc,

    Ciprian
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    anony



    Data inscrierii: May 28, 2004
    Locatie: dupa Berlin, Auckland

    MesajTrimis: 19 08 2004, 21:40    Titlul subiectului: Ignora utilizatorul Raspunde cu citat (quote)

    @dcip: cmultumiri de remarca !
    e corect, de aceea la medici am pus reteta de gasit si nu nume !
    sa imi spui daca linkul spre forum isi are sensul sau nu ?
    insa ar fi excelent daca am avea astfel de retete si pentru alte profesii icon_wink.gif. are cineva idei ?
    Sus
    Vizualizeaza profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
    Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
    Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect       Forumul Tineri romani in Germania -> Administrative Ora este GMT
    Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
    Pagina 1 din 2

     
    Mergi direct la:  
    Nu poti crea un subiect nou in acest forum
    Nu poti raspunde in subiectele acestui forum
    Nu poti modifica mesajele proprii din acest forum
    Nu poti sterge mesajele proprii din acest forum
    Nu poti vota in chestionarele din acest forum
     
    Nu raspundem pentru continutul mesajelor si comentariilor din forum si cele atasate articolelor. Acestea apartin in intregime utilizatorilor siteului si sunt proprietatea acestora. Stirile si marcile inregistrate apartinand diverselor companii care apar pe site sunt proprietatea acestora, prin postarea comentariilor/mesajelor acordand dreptul de folosire in scop public a informatiilor publicate. Materialele si informatiile preluate partial din alte jurnale si ziare sunt proprietatea acestora, iar daca citarea lor aduce lezarea intereselor respectivilor vor fi eliminate la cerere de pe site, daca aceasta cerere este indreptatita.

    Content © 2003 www.romanians-de.org
    Engine © 2003
    Parinti.Com - site pentru actuali si viitori parinti
    Franta-Romania.com - romani in Franta
    Ziare.tv - webdirector media